Features:
- Features a tufted cloud headboard and round side posts for a playful, cute look. Cream white color complements minimalist or cozy bedroom decor.
- Low-profile soft headboard design avoids a cramped feel, making small bedrooms look more spacious and airy.
- Durable Bouclé fabric resists pilling and shedding and easy to clean with a lint roller or damp cloth.
- Solid wood legs ensure stability, with no creaks for undisturbed sleep.
- According to detailed instructions, this daybed can be easily assembled. If you encounter any problems with the quality or assembly of our product, please feel free to contact us.
Specificaton:
| Overall Product Dimension | 90″x66.5″x34.5″ |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Number of Package | 2 |
| Product Net Weight | 89 lbs |
| Product Gross Weight | 102 lbs |
| Weight Capacity | 500 lbs |
| Product Name | Modern Luxury Daybed |
| Material | Boucle+Foam+Eucalyptus Wood+Metal+Plastic Legs |
| Size | Queen Size |
| Assembly Required | Yes |

























Reviews
There are no reviews yet.