Features:
- [Chenile Fabric Texture] Adopts high-density chenille fabric. It is cloud-soft, skin-friendly and scratch-free, warm in winter and breathable in summer. The material is wear-resistant and anti-pilling, not easy to deform or fade after long-term use, and effortless to maintain.
- [Storage Capability] 2 large storage drawers under the bed, ideal for bedding, clothes and sundries, maximize under-bed space
- [2-in-1 design] Working as a single bed normally, pulls out to be a double bed, ideal for small apartments, guest rooms and rental houses.
- [Space Saving] Features a hidden pull-out trundle design. It serves as a single bed in daily use and can be pulled out to become a double bed when guests come. It is a perfect space-saver for small rooms and accommodates two people easily.
- [High Padded Backrest] Offering great comfort for reading and watching TV, and fitting all sitting postures.
- [Versatile Style] Vertical lines visually elongate the headboard, making the room feel taller and more spacious. Nailhead trim on both sides adds subtle luxury, balancing the clean vertical lines.
Specification:
| Product Net Weight | 143 lbs |
| Product Gross Weight | 156 lbs |
| Weight Capacity | 500 lbs |
| Number of Package | 2 |
| Product Name | Upholstered Daybed |
| Material | Chenille+Plywood+Metal+Foam |
| Size | Queenl Size |
| Assembly Required | Yes |

















































Reviews
There are no reviews yet.